Tematy badań i prac naukowych:
Opracowanie elektrochemicznych biosensorów do zastosowania w analityce medycznej
Analiza mikroskopowa i elektrochemiczna biomateriałów
Nanotechnologia w inżynierii biomedycznej
Nanostruktury TiO2
Chemia, Chemia analityczna, Sensory i pomiary wielkości nieelektrycznych, Podstawy nanotechnologii i materiałów funkcjonalnych, Implanty i sztuczne narządy, Języki programowania, Systemy informatyczne w medycynie
Z Uniwersytetem Zielonogórskim związana jestem od 2007 roku - początkowo jako student kierunku inżynieria biomedyczna, obecnie jako kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej.
Główny nurt badań naukowych realizowanych przeze mnie skupiony jest wokół biosensorów. Podczas stypendium Erasmus (University of Cambridge, 2009) opracowałam metodę elektrochemicznego wykrywania wirusa HIV, za którą zostałam wyróżniona nagrodą EPMA-AWARD 2010. Następnie (2011-2012 r.) jako główny wykonawca w projekcie MNT-ERA.NET Sensory na bazie Ti/nanostrukturalnyTiO2 do zastosowań medycznych pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Elżbiety Krasickiej-Cydzik prowadziłam badania nad opracowaniem elektrochemicznego biosensora na nowym podłożu nanorurek ditlenku tytanu.
W 2012 r. zostałam laureatką programu MNiSW "Diamentowy Grant". Jako kierownik i jednocześnie główny wykonawca projektu pt. "Opracowanie elektrochemicznego biosensora do wykrywania wybranych cytokin na podłożu Ti/TiO2" opracowałam dwa rodzaje elektrochemicznych immunosensorów do oznaczania kombinacji trzech cytokin: interleukiny-6 (IL-6), interleukiny-8 (IL-8) oraz czynnika martwicy nowotworów (TNF) na podłożu Ti/TiO2.
Przeprowadzone badania pozwoliły mi na opracowanie rozprawy doktorskiej, której publiczna obrona odbyła się 11.10.2014r. na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej. 30.10.2014r. przyznano mi tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna z wyróżnieniem. Praca doktorska została nagrodzona w konkursie o Nagrodę Siemensa w roku 2015 r.
Działalność naukowa po uzyskaniu tytułu doktora obejmowała kontynuację badań z zakresu biomateriałów i biomechaniki. Pierwszy i główny nurt prowadzonych przeze mnie badań związany jest z zastosowaniem nano-modyfikacji biomateriałów tytanowych z wykorzystaniem nanomateriałów węglowych (grafen i węgiel napylany próżniowo), nanocząstek metalicznych (złota i srebra). Dodatkowo, drugim nurtem moich badań było wykorzystanie metody elementów skończonych i modelowania numerycznego do wyjaśnienia mechanizmu złamań miednicy typu "otwartej książki" oraz opracowanie metod ich ochrony z wykorzystaniem materiałów auksetycznych o strukturze plastra miodu i pochodnych.
Prowadzone badania zostały nagrodzone Nagrodą im. prof. Życzkowskiego Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk (2020 r.) i stanowiły podstawę do nadania tytułu doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria biomedyczna (Uchwała Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej, z dnia 17.12.2022 r.).
Aktualna tematyka badań w tematyce inżynierii biomedycznej obejmuje:
Jest ekspertem Narodowego Programu Foresight Polska 2020 (panel tematyczny "Nowe materiały i technologie"), ekspertem ds. nanonauk i nanotechnologii powołanym przez MNiSW, ekspertem ds. oceny projektów europejskich Era-Net Micro-nano, ekspertem w dziedzinie inżynierii materiałowej ds. oceny projektów europejskich Era-Net Matera. Jest autorem lub współautorem ponad 300 publikacji, 10 patentów. Był promotorem 17 przewodów doktorskich.
Książki, rozdziały w książkach - inżynieria biomedyczna (wybrane pozycje):
Wybrane publikacje
Prowadzone przedmioty/specjalności:
Języki programowania, Metody numeryczne, Programowanie zagadnień inżynierskich
Tematy badań i prac naukowych:
Tematy badań i prac naukowych:
Chemia, Chemia i technologie chemiczne, Zagadnienia cieplne i przepływowe w systemach biologicznych, Modelowanie systemów i układów biologicznych, Biomateriały w medycynie, Biomechanika inżynierska, Mechanika i wytrzymałość materiałów.
Członkostwo
Z Katedrą Inżynierii Biomedycznej jestem związana od 2017 roku. Pracę w Katedrze rozpoczęłam będąc jeszcze studentką studiów II stopnia od stanowiska referenta badawczo – technicznego (2017 – 2022). Równolegle od 2020 roku pracowałam jako wykładowca, później asystent, a obecnie jako adiunkt (od 2024). Moje zainteresowania naukowe koncentrują się głównie w obszarze nauk o biomateriałach stosowanych w medycynie. Realizowane badania skupiają się na opracowaniu technologii wytwarzania biomateriałów oraz ocenie ich charakterystyki materiałowej i mechanicznej. Uważam, że prężnie rozwijająca się medycyna i związane z nią nauki: inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa i tkankowa, są niezwykle ważne i potrzebne dla społeczeństwa. Opracowanie nowych rusztowań 3D i spersonalizowanych implantów, znacząca może wpłynąć na poprawę skuteczności leczenia, komfort oraz jakość życia pacjentów.
Moja dotychczasowa działalność naukowa została w 2023 roku uhonorowana przez Polskie Towarzystwo Biomechaniki I Nagrodą dla młodych pracowników nauki im. prof. A. Moreckiego i prof. K. Fidelusa. Wyróżnienie uzyskałam za pracę naukową pt.: „Analysis of material and mechanical properties of stents to increase the effectiveness of urethral stenosis treatment”.
Tytuł doktora nauk inżynieryjno – technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna Uchwałą nr 1064 Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego został mi nadany dnia 27 marca 2024 roku.
Tematy badań i prac naukowych:
Inżynierią biomedyczną zainteresowałam się ze względu na interdyscyplinarność tej dziedziny. Jest to kierunek techniczny, na którym każdy student znajdzie dla siebie dział, który go zainteresuje od biomateriałów i projektowania inżynierskiego zaczynając na automatyce i elektronice kończąc. W toku moich studiów zajęłam się biomechanicznymi badaniami układu kostnego, jednakże gruntowne podstawy z innych działów nauki pozwoliły mi szybko znaleźć pracę w Zakładzie Inżynierii Biomedycznej jako referent techniczny laboratoriów Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie uczestniczę w kształceniu studentów kierunków Inżynieria Biomedyczna, Zarządzanie i inżynieria Produkcji oraz Mechanika i budowa maszyn oraz prowadzę stronę internetową Zakładu Inżynierii Biomedycznej.
Tel.: +48 68 328-78-07
E-mail: e.paradowska@ibem.uz.zgora.pl
Tematy badań i prac naukowych:
Zainteresowania naukowe:
Wykształcenie:
Członkostwo:
Wykształcenie:
.